Strona główna
Jak wybrać odpowiedni materiał do produkcji szafy na wymiar?
Jak wybrać odpowiedni materiał do produkcji szafy na wymiar?

21.06.2024

Jak wybrać odpowiedni materiał do produkcji szafy na wymiar?

Wybór odpowiedniego materiału do produkcji szafy na wymiar może być kluczowy dla trwałości i estetyki mebla. Odpowiednio dobrany materiał wpłynie na funkcjonalność garderoby, a także na jej wygląd i dopasowanie do wnętrza. Wśród firm oferujących garderoby Tychy, warto zwrócić uwagę na różnorodność dostępnych materiałów oraz ich jakość.

 

Właściwości poszczególnych materiałów

 

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego materiału jest zapoznanie się z właściwościami poszczególnych surowców. Najpopularniejsze materiały stosowane w produkcji szaf na wymiar to płyta meblowa (laminowana lub fornirowana), MDF, drewno lite oraz szkło. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć podczas podejmowania decyzji.

 

Płyta meblowa – uniwersalne rozwiązanie

 

Płyta meblowa jest najczęściej wybieranym materiałem do produkcji szaf na wymiar. Jest to ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Płyta laminowana jest odporna na zarysowania i wilgoć, dzięki czemu świetnie nadaje się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie. Płyta fornirowana natomiast, pokryta jest cienką warstwą naturalnego drewna, co nadaje meblom elegancki wygląd.

 

MDF – wytrzymałość i łatwość obróbki

 

MDF to kolejny popularny materiał stosowany w produkcji szaf na wymiar. Jest to płyta wykonana z włókien drzewnych, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i łatwością obróbki. MDF może być lakierowany, co pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych. Ponadto, dzięki swojej strukturze, MDF doskonale nadaje się do tworzenia mebli o nietypowych kształtach.

 

Drewno lite – naturalne piękno i trwałość

 

Drewno lite to materiał o niepowtarzalnym uroku, który dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Szafy na wymiar wykonane z drewna są trwałe, solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak pamiętać, że drewno może być podatne na działanie wilgoci oraz promieni słonecznych, dlatego też wymaga odpowiedniej konserwacji. Jeśli chodzi o drewniane garderoby, Tychy i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Meble Dyjak.

 

Szkło – nowoczesność i elegancja

 

Szkło to materiał, który coraz częściej wykorzystywany jest w produkcji szaf na wymiar. Szklane fronty nadają meblom lekkości i elegancji, a także optycznie powiększają przestrzeń. Szkło hartowane jest wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu, jednak jego zastosowanie może wiązać się z nieco wyższymi kosztami niż w przypadku innych materiałów.